VODIČ KROZ ZBIRKE MUZEJA VALPOVŠTINE : povodom 60 godina djelovanja Muzeja Valpovštine
Valpovo, Muzej Valpovštine, Valpovo, Ustanova za kulturne djelatnosti "Ante Evetović Miroljub", 2017
Autor/i Paušak, Mirjana
materijalni opis 182 str.: ilustr. u boji; 24 cm
napomena Sažetak na njem. i mađ. jez.- Bibliografija.
predmetnice Muzej Valpovštine (Valpovo), ; Valpovo
isbn / issn 978-953-55465-8-0
Medij Tiskana građa
Vrsta publikacije Vodič, muzejski
Lokacija Knjižnica MDC-a
Sažetak
Na slavonskome kulturnome meniju ovoga ljeta najveća je poslastica velika izložba četiriju slavonskih muzeja – Muzeja likovnih umjetnosti, Muzeja Slavonije i Državnoga arhiva u Osijeku te Muzeja Valpovštine u Valpovu. Riječ je o izložbi „Valpovački vlastelini Prandau-Normann“ na kojoj je izložena vrijedna muzejska i arhivska građa vlastelinskih obitelji Hilleprand von Prandau i von Normann-Ehrenfels koje su vladale Valpovštinom od 1721. do 1945. godine. Jedan dio izložbe koji prikazuje svakidašnji život valpovačkog vlastelinstva i njihovu glazbenu baštinu postavljen je u autentičnom prostoru baroknoga dvorca, u Muzeju Valpoštine. Posjetiteljima izložbe Muzej Valpovštine priredio je i „Vodič kroz zbirke“ za razgledavanje cijeloga dvorca i stalnoga postava Muzeja koji dočarava život u dvorcu kakav je nekada bio.
Vodič je objavljen krajem 2017. godine povodom 60 godina djelovanja Muzeja i rezultat je njegove vrlo aktivne djelatnosti nakon desetogodišnje stanke, od 2006. godine. Uvodni tekstovi autorice i urednice Vodiča Mirjane Paušak, više kustosice i voditeljice Muzeja, donose povijesnu priču o Muzeju, njegovom osnutku, izgradnji zbirki i postavima. Posebno je poglavlje posvećeno valpovačkom dvorcu koji je dijelom ugrađen u utvrdu s početka 15. stoljeća, njegovim građevinskim obilježjima kao i o njegovim vlasnicima kroz povijest. Opis prostora kompleksa dvorca - kule, dvorišta, kapelice, soba i prostorija dvorca te perivoja i parka popraćen je fotografijama, među kojima je autorica posebice istaknula grb viteškog zmaja isklesanoga na stropu kule valpovačkog dvorca iz vremena bana Ivana Morovića, sačuvanu kuhinjsku peć, kao i ukrase kalijevih peći.
Središnje mjesto autorica pridaje opisu deset muzejskih zbirki - Arheološke, Etnografske, Geološke, Kulturno-povijesne, Lovačke, Povijesne i Vatrogasne zbirke, Zbirke 2. svj. rata i NOB-a, Zbirke građanskog života te Zbirke starih fotografija - s približno 10 000 predmeta. Svaka je zbirka predstavljena opisnim dijelom te izborom muzejskih predmeta. Kulturno-povijesna zbirka svakako je jedna od najatraktivnijih, jer su muzejski predmeti većinom iz ostavština plemićke obitelji Prandau-Normann i dio su kompleksa dvorca u kojem su i smješteni.
Poseban naglasak autorica je stavila i na Fotografsku zbirku formiranu 2010. godine, koja ima 2423 muzejska predmeta među kojima su fotografije nekih od najvećih i najpriznatijih svjetskih fotografa s kraja 19. st., snimanih u studijima srednje Europe, ali i albume fotografija europskih gradova, ljetovališta i umjetničkog blaga pohranjenog u crkvama i muzejima krajem 19. st. Prema riječima autorice „Ova zbirka daje pregled početka fotografije u Valpovštini, ali i srednjoj Europi pa i šire, i riječ je o zbirci koja se može ravnopravno nositi s najvećim i najboljim zbirkama ovog tipa ne samo hrvatskih već i europskih muzeja.“
Svojim predmetima izdvaja se i Vatrogasna zbirka, jedna od najstarijih, otvorena kao dio postava Muzeja 1957. godine. Većinu je predmeta, među kojima su dijelovi vatrogasnih uniformi, vatrogasna zastava iz 1894. g., ali i pozivnice i programi na vatrogasne zabave ili igrokaze amaterskih glumačkih skupina vatrogasaca, darovao DVD Valpovo, a svjedoče o vatrogastvu od 1887.g. do suvremenih dana.
Zbirka građanskog života nudi pak širok i raznolik krug predmeta i dokumenata koji obuhvaćaju obrtništvo, školstvo, građanske udruge, sport, vjerski život, upotrebne predmete u domaćinstvu i drugo, a dio su povijesti Valpova i Valpovštine.
Vodič donosi i osnovne informacije o muzejskome arhivu, hemeroteci i knjižnici. Upotpunjen je i sažecima na njemačkome i mađarskom jeziku, bibliografijom te izvodima iz recenzija dr. sc. Dinka Župana i dr. sc. Zorka Markovića.
Tekst pisan popularnim stilom, upotpunjen ilustracijama u bojama, vodič čini kulturno-povijesnim štivom namijenjenom široj publici. (Snježana Radovanlija Mileusnić)
Datum zadnjeg ažuriranja: 03. travnja 2025.